İnsülin İğnesi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

/ / HABERLER

İnsülin Enjeksiyonu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
İnsülin enjeksiyonlarınızı veya iğnelerinizi yapmadan önce ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayarak ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Ardından insülin yapacağınız bölgeyi kontrol ederek o bölgede herhangi bir şişlik, kızarıklık, yara yani emilimi etkileyecek bir durum olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

Malzemelerinizi yani insülin kaleminizi ve iğne uçlarını aldığınızda ise özellikle insülinlerinizin son kullanma tarihinin geçmemiş olduğundan emin olun. Bulanık görünümlü bir insülin kullanıyorsanız mutlaka avuç aranızda veya elinizde yavaş yavaş sallayarak iyice karıştığından emin olduktan sonra insülinlerinizi uygulayın.

Enjeksiyon yaptığınız bölgenin temiz ve hasarsız olduğundan emin olun. Eğer düzenli banyo yapıyor ve vücut temizliğinizin iyi olduğunu düşünüyorsanız enjeksiyondan önce bölgeyi alkolle ya da kolonya ile silmeye gerek yoktur. Ancak uzun süre hastanede yattıysanız yani temizlik ya da banyoyla ilgili herhangi bir hijyen problemi varsa enjeksiyon yapmadan önce uygulama bölgesini kolonyalı pamuk veya alkolle silebilirsiniz. Eğer enjeksiyon yapılacak bölge alkol ile silindiyse o bölgenin kuruması için uygulama öncesi biraz bekleyiniz.

İnsülin Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?
İnsülin enjeksiyonu için herkesin kişisel kullandığı kalemler ve iğne ucu alınır. Kalemin kapağı açılır. İçinde herhangi bir partikül veya bozulma olup olmadığı, son kullanma tarihi kontrol edilir. Kalemde herhangi bir problem yoksa tek kullanımlık iğne ucu alınır ve öncelikle koruyucu jelatin kapağı çıkartılır. Kalem dik bir şekilde tutulurken iğne ucu saat yönünde çevrilerek buraya vidalanır. İğne ucunun iki tane koruyucu kapağı vardır. İkisi de çıkarıldığında iğne ucu görülür.

Eğer bulanık görünümlü bir insülin kullanılacaksa insülin kalemi ellerinizin arasında çok fazla çalkalanmadan ve yıpratılmadan 10-15 kez karıştırılır veya farklı bir yolla ele alınarak aşağı yukarı yavaş hareketlerle 10-15 kere karıştırılarak insülinin bulanması sağlanır. Her enjeksiyon öncesi insülin bir üniteye getirilir, yukarı doğru tutularak ucundan bir damlacık gelmesi beklenir. İçindeki hava dışarı doğru verildiğinde insülin görülür ve dolayısıyla içinde hava taneciği kalmadığından emin olunur.

Hekiminizin size önerdiği ünitenin kaç olduğundan emin olun ve kalemi o ünitelere çevirin. Özellikle kalemler artık çok pratik ve çok kolaylar. Görme problemi olan kişiler veya herhangi bir problemi olan kişiler “tık-tık” sesleriyle üniteleri oldukça rahat bir şekilde ayarlayabilirler. Örneğin hekiminiz size 10 ünite insülin önerdiyse 10 ünite insülin “tık” sesleriyle ayarlanabilir. Zaten görme probleminiz yoksa kalemin üzerine baktığınızda 10 yazdığını göreceksiniz ve insülini 10 üniteye getirmiş olacaksınız.

Ne kadar ünite çektiğimi belirledikten sonra artık insülini yapmak vakti gelmiş demektir. Dolayısıyla insülinin yapılacağı bölge seçilir, kontrol edilir, bölgede herhangi bir problem olup olmadığına bakılır. Ardından insülin kalemi dik bir şekilde batırılır ve tepesine sonuna kadar basılır. Enjeksiyonun yapıldığından emin olduktan sonra içinizden veya dışınızdan 10’a kadar sayın. Aksi takdirde insülini yapıp kalemi hemen çektiğimizde ucunda insülin kalabilir ve ciltten dışarı insülin sızabilir. Bunu engellemek için insülin batırılır, tepesine sonuna kadar bastırılır, bastırdıktan sonra 10’a kadar yavaş yavaş sayılır. Saydıktan sonra insülin yapıldığından emin olunur ve kalem rahatlıkla çekilebilir. Özellikle daha yüksek dozda insülin kullanıyorsanız bu sayma işlemini belki 15-20’ye kadar da uzatmanızda herhangi bir problem olmaz. Böylece dışarıya insülin sızıntısı engellenmiş olur.

İğne ucu bir kullanımlıktır. Özellikle iğne ucu kalem üzerinde, ağzı açık şekilde bırakılmaz. İğne ucu bir kez kullanıldıktan sonra mutlaka çıkarılır. Bazı hastalar iğne ucunu kolonya veya alkol ile silerek tekrar kullanmak istiyor olsalar da iğne uçları bir kullanımlık olduğu için küçük koruyucu kapak takılırken iğne elinize batabileceğinden özellikle büyük koruyucu kapak takılır. İğne ucu kaleme takıldığı gibi aynı şekilde çevrilerek çıkartılır.

İğne uçları ile ilgili önemli bir diğer konu da iğne uçlarının normal atıklar gibi evdeki mutfak çöp kutusuna atılmaması gerektiğidir. İğne uçları ayrı bir kutuda veya pet şişede toplanarak daha sonra diyabet muayenesine gittiğinizde oradaki sağlık görevlerine verilerek atıklara atılması sağlanabilir.

Daha fazla bilgi için  http://www.diyabet.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir